Ako vznikla
myšlienka
klubovní?

Na začiatku bol sen o priestoroch, kde sa bude mládež v Trnave stretávať, vytvárať si vzťahy, rozvíjať svoje schopnosti, angažovať sa a oddýchne si trochu od elektroniky.

V roku 2021 to začalo návštevou talianskeho mesta Trento, kde mládežnícke klubovne úspešne fungujú už dlhé roky a inšpiráciu z Dolomitov priniesol pracovný tím Mesta Trnava i sem - na rovinu.

Na rovinu na to odpovedala aj trnavská mládež v online dotazníku - či by vôbec o takúto klubovňu v Trnave mala záujem. Výsledok bol jednoznačný. 97% tínedžerov povedalo klubovniam áno.

V zime 2022 vznikol pod vedením Lukáša Hrušovského prvý “hub” v Modranke, ktorý od jeho vzniku navštívilo už 150 detí.

Projekt
klubovní
dnes

Dnes už v Trnave naplno fungujú tri klubovne: Modranka, Saigon a Linka. V pláne je vytvoriť podobné priestory pre deti od 12 rokov v každej mestskej časti. Na obzore sú klubovne Zátvor aj Pyžamo. Projekt patrí pod Centrum voľného času Trnava a vedie ho oceňovaný pracovník s mládežou, Lukáš Hrošovský. Každá klubovňa má svojho koordinátora alebo koordinátorku a skupinu dobrovoľníkov, ktorí usmerňujú atmosféru klubovne, aby tu vládli zdravé vzťahy.

Platí sa
členské?

Platí sa len úsmevom pri príchode. Mládežnícke klubovne sú dotované Mestom Trnava.

Spoznaj hlavu a srdce projektu, Lukáša Hrošovského

Lukáš Hrošovský prišiel do Trnavy z Kysuckého Nového Mesta, kde vytvoril už v roku 2017 svoju prvú mládežnícku klubovňu. V tomto priestore časom vznikol aj mládežnícky parlament, dobrovoľnícke centrum a informačné centrum mladých, za čo sa v roku 2018 stali Mestom dobrovoľníctva v Žilinskom samosprávnom kraji. V roku 2019 získali ocenenie “Komunita priateľská k deťom a mladým ľuďom”. Lukáš je laureátom viacerých cien, najvýznamnejším a najčerstvejším je ocenenie Biela vrana 2023.

V roku 2022 sa Lukáš presunul do Trnavy, kde má na starosti manažment klubovní, budovanie nových priestorov, obstarávanie vecí, písanie projektov a vytváranie partnerstiev pre klubovne.

V klubovni vládne pohoda,
zdravé vzťahy, ale aj pravidlá

Aby sa deti cítili v pohode, v klubovniach je veľmi otvorená komunikácia. Súčasťou all inclusive balíčka sú prirodzene pravidlá ako v každej komunite. Deti vedia, že treba občas chytiť za pačesy hubku či vysávač. Samozrejmosťou je slušnosť, kamarátske správanie a vzájomné rešpektovanie sa. “Energeťáky”, cigarety a alkohol do klubovne určite nepatria. Myslíme ekologicky a ekonomicky - recyklujeme, zálohujeme a zhasíname svetlo. Vieme, že pingpongové rakety tiež treba vrátiť na miesto. Aj keď sa nie vždy všetkým rovnako chce, funguje to veľmi dobre. SMAJL.

na stiahnutie tu

Ako vyzerá
program klubovní?

Každá klubovňa si pripravuje aktivity po dohode s mladými ľuďmi. Obľúbené je pečenie palaciniek, ničnerobenie, turnaje spoločenských hier, tekvicové slávnosti, rôzne workshopy, čokoládový deň, filmové večery, tancovanie, swapy kníh, ale aj aktivity vonku.

PRIDAJ SA K
DOBRO
VOĽNÍKOM

Klikni sem